Marie Hoffbauerová

Marie Hoffbauerová roz. Hermanová se narodila ve Starém Hobzí roku 1927 do české rodiny. Tatínek byl zedníkem a při stavebním neštěstí přišel o ruku. Po záboru pohraničí v říjnu 1938 rodina optovala pro čs. občanství, ale odmítla se z pohraničí vystěhovat, i když na otce byl nacisty vyvíjen silný tlak. Teprve po vypuknutí války a rukování prvních mužů na frontu horlivost místních nacistů vychladla.

Po odchodu českých učitelů na podzim 1938 musela Marie s mladší sestrou Martou navštěvovat německou školu. Řídící učitel byl fanatik a každé ráno vyzval děti, aby se přihlásily ty, jejichž rodiny se hlásí k české národnosti. Každé z těchto dětí obdrželo pohlavek. Také každá cesta ze školy byla vyplněna strachem z dalšího místního fanatika, který děti nutil hajlovat, jinak je tloukl i před domem jejich rodičů.

Po vychození školy v roce 1941 se Marie chtěla vyučit švadlenou u své sestřenice, ale jako Češce jí to nebylo umožněno. Pracovní úřad jí chtěl poslat na jakýsi statek v Rakousku. Chtěla se tedy vystěhovat do Prahy k otcově sestřenici a vyučit se u ní kožešnictví. Nezískala však propustku k překročení protektorátních hranic. Nakonec ji ukrytou pod dekami v koňském povoze propašoval soused, který na hranici předstíral, že se mu splašili koně. Při svém návratu obvinil německou hlídku, že mu koně splašila svým divokým máváním k zastavení.

V Praze byla Marie přihlášena jako učnice u manželů Jehličkových, kterým se také starala o děti. V Hobzí po ní nakonec nikdo nepátral, svou roli sehrálo dávné kamarádství Mariina otce s německým starostou. Tak se také po roce a půl mohla na krátko do rodné obce legálně podívat, když jí zde onemocněla matka.
Po prvních leteckých poplaších manželé Jehličkovi raději odstěhovali své děti i s Marií do vilky ve Zvánovicích, kde se také dočkala konce války. S místní posádkou Rudé armády, které velel český důstojník, velmi dobře vycházeli, zatímco rodiče ve Starém Hobzí museli její mladší sestru před Rudoarmějci ukrývat ve sklepě.
Do Hobzí se Marie vrátila v červnu 1945 a zažila ještě druhou vlnu divokého odsunu, během kterého byla do lesů za hranici vyhnána i její sestřenice, jejíž manžel se za války přihlásil k německé národnosti. Mariini rodiče jim pak až na státní hranici pašovali potraviny, aby jim pomohli překonat nejtěžší období.


Přehlídka Hitlerjugend před slavonickou radnicí
Přehlídka Hitlerjugend před slavonickou radnicí

Marie Hoffbauerová

Do Hobzí se Marie vrátila v červnu 1945 a zažila ještě druhou vlnu divokého odsunu, během kterého byla do lesů za hranici vyhnána i její sestřenice ...

Jan Maixner

Jednou ráno jsme vstali a velitel řekl, že Hitler umřel. Tak jsme mu ještě střelili salvu a všechno jsme naložili do náklaďáků a jeli jsme ...

Eduard Stejskal

Již 6. června 1945 musela rodina Stejskalových Slavonice opustit. Franziska nemohla dokončit druhou třídu, protože už od poloviny dubna ...

Wolfgang Znaimer

Partyzáni mezitím vzali důležité německé osoby jako rukojmí a postavili je před radnici. Stál tam v řadě starosta, ředitel školy, ředitel banky a další tři lidé ...

Další pamětníci

Příběh Slavonicka na mapě

zvětšit mapu

Křižovatky konce války - rok 1945 na Slavonicku

Spolkový dům Slavonice Zukunftsraum Thayaland Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Post Bellum, z. ú.